Quantcast
Channel: Tech2.hu » App Locker
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

ASUS Fonepad Note FHD 6 okostelefon teszt

$
0
0

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_62_tech2

A phabletek piacának egy érdekes belépőjét teszteltük le, az ASUS által piacra dobott Fonepad Note FHD 6 modellt, amely egyszerre tűnik egy felsőkategóriás csúcsmodellnek és egy olcsóbb modellnek.

 Külső

Az ASUS úgy gondolta, hogy ha már phablet, akkor ez a méreteken is érződjön, így a Fonepad Note FHD 6 kijelzője 6”-os képátlóval rendelkezik, ez terül el az előlapon. Ekkora kijelzőnél már valóban kérdéses az, hogy mennyire kézre állló a telefon. A Note 6 lehetett volna még kompaktabb méretű is, mint amilyen lett, de akkor valószínűleg az ár is magasabb lett volna. A kijelzőt viszonylag vastag keret fogja közre, egyáltalán nem beszélhetünk edge-to-edge keretről, sőt talán a legvastagabb keret került az ASUS-ba amit mostanában telefonon láttunk. Az előlapon fent és lent is van egy-egy széles hangszóró rács, a gyártó phabletje előlapi sztereó hangszórót kapott, hasonlóan a HTC One sorozathoz. A megjelenítő felett találunk még kamerát, fény- és távolságérzékelőt, valamint egy apró visszajelző LED-et is.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_65_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_63_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_64_tech2

Oldalról megnézve elég vaskosnak tűnik az ASUS készüléke, még úgy is, hogy le van kerekítve a műanyag hátlap. A jobb oldalon kapott helyet a bekapcsoló és hangerőszabályzó gomb, míg a bal oldalon egy vékony, de hosszú ajtó nyitható fel, amely mögött a microSD és a microSIM slot található meg. Ez utóbbi nyílás, illetve annak takarása leginkább az olcsó készülékek minőségére hasonlít, de szerencsére  sokszor nem kell kinyitni, így keveset találkozunk vele.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_61_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_68_tech2

A Fonepad Note FHD 6 felső részére csak egy jack csatlakozó került, az is el van csúsztatva balra. Alul középen helyezkedik el a microUSB port, valamint mellette van a mikrofon is. A jobb sarokban pedig ott lapul a kihúzható stylus, amely a phablet kezelésében lehet segítségünkre.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_69_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_67_tech2

A hátlapon túl sok érdekesség nincs, egyetlen 8 megapixeles kamera árválkodik csak a felső részen, amelyet LED, vagy más megvilágítást biztosító vaku nem egészít ki. A műanyag hátlap puha, minimálisan tapadó anyagból készült és grafitszürke színű.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_66_tech2

A doboz a Fonepad Note FHD 6 mellett tartalmaz egy hálózati töltőt, egy adatkábelt, valamint egy headsetet is.

Hardver

A Fonepad Note FHD 6 egyik legnagyobb dobása a kijelző. A 6″-os képátlóval rendelkező megjelenítő egy Super IPS+ panel, aminek a felbontása 1080×1920 képpont. A magas felbontású kijelző nagyon szép színekkel rendelkezik, amit ráadásul a gyárilag mellékelt Splendid alkalmazással kalibrálni is lehet. A fényerővel sincs különösebb probléma, a gyári adatok szerint 380 nit fényerőre képes a Note 6 megjelenítője.

Mint tudjuk már azt, az ASUS az ARM rendszerek mellett kacérkodik az Intel X86-os processzoraival, így nem meglepő az, hogy egy Azom Z2580-as került a phabletbe. A CloverTrail+ platformba tartozó SoC kettő darab 2 GHz-es magot tartalmaz, ami mellett támogatja a Hyper-Threadinget is, így a rendszer ezt négymagosként érzékeli. A 22 nm-es rendszer kapott egy PowerVR SGX544 MP2 grafikus gyorsítót is amely 533 MHz-es órajelen üzemel.

Összesen 2 GB RAM-ot kapunk, ez mindenképpen kell is ezen felbontásnál, főleg azért, mert az ASUS számos háttérszolgáltatást is eszközölt a Jelly Bean rendszer alá. Háttértárat nézve 16 és 32 GB lesz a választható vásárláskor, hozzánk a 16 GB-os modell jött tesztre, ebben belső tárhelyként összesen 9,97 GB volt az amit elérhetőként is jelez a rendszer, tehát tényleg elég sok helyet foglal a sok extra amit az ASUS a rendszer mellé pakolt. Szerencsére adott a microSD kártya slot amivel bővíteni lehet a háttértárat, valamint a gyártó a saját ASUS Webstorage cloud tárhelyén biztosít a termék mellé 5 GB kapacitású tárhelyet, amely a készülék teljes élettartamán keresztül kihasználható.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_8_tech2

Adatkapcsolatokat nézve a Fonepad Note FHD 6 csak a legszükségesebb elemeket hozza, mondhatni nincs semmilyen extra. A Wifi a 802.11a/b/g/n szabványt támogatja, mobilinternetre pedig maximálisan HSPA+-on a 42 Mbps-os letöltési sebesség az elérhető. Ezen kívül kapunk Bluetooth 3.0-t, Miracast támogatást, GSP-t, GLONASS-t és aGPS-t is. Ami viszont hiányozhat, az talán az LTE, az NFC, illetve a Qi vezeték nélküli töltés lehetősége.

A gyártó a beépített akkumulátort 15 wattóra kapacitásúra taksálja, ez átszámolva 3200 mAh, ami kell is egy ekkora phabletbe. Érdekes, hogy amíg wifivel netezünk, addig nagyon jól bírja az akkumulátor, azonban mobilinternet mellett rettenetes teljesítményt hoz. Minimális fényerővel és 3G-vel kétpercenként gond nélkül merül egy százalékot használat közben, ami annyira nem túl baráti a mindennapi életben, hiszen így akár naponta kétszer is lehetne tölteni. Mobilinternet nélkül a két napos üzemidővel is elboldogul a Note FHD 6.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_9_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_5_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_4_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_3_tech2

 

 

Szoftver, használat

Az ASUS az Android 4.2.2-be minimálisan nyúlt csak bele, a Jelly Bean főoldalain alig észrevehető az átalakulás, de már az értesítési sávon, vagy a menüben szépen látszik, hogy ez nem stock Android.

A lezárt képernyőn az ASUS saját időjárás widgetje tájékoztat minket a pillanatnyi idő mellett az időről is, illetve jobbra, balra lapozva lehetőség van további modulokat elhelyezni itt, vagy akár a kamerát is tudjuk innen indítani. A feloldáshoz a hagyományos gyűrűs módszer érhető el.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_13_tech2

A feloldott képernyőn alul láthatjuk a három vezérlő gombot a fekete sávban, e felé pedig a menü gomb került, amelynek oldalaira kettő-kettő ikon rögzíthető. A FullHD felbontású kijelzőn elég sok ikon és modul elhelyezhető. Modulokból az ASUS többet is ad a saját alkalmazásaihoz, így van nagyméretű időjárás jelző modul, de van olyan, amin a naptárat, a feladatainkat láthatjuk, vagy információt kaphatunk a töltöttségi szintről is. Egyes widgetek természetesen méretezhetőek is bizonyos szinten.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_10_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_11_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_14_tech2

Az értesítési sávot lehúzva a beállítási lehetőségek teljes tárházát láthatjuk magunk előtt. Legfelül az időt és dátumot láthatjuk, ez alatt pedig egy oldal irányba görgethető kapcsoló panel van, amelyen a különböző kapcsolati módokat, funkciókat lehet ki-be kapcsolni. Alatta helyezkedik el a fényerő szabályozó, amelyet magunknak egy csúszka segítségével állíthatunk be, vagy bekapcsolhatjuk az automata szabályozást is, amely esetében a fényérzékelő segítségével magának szabályozza a kijelző fényerejét a phablet. Ez alatt is van még egy harmadik beállítási sávunk, ahol a wifi, a hangszórók és a Miracast beállításait is elérhetjük. Ezek alatt húzódik csak meg a felugró értesítési sávok, amelyek bizonyos alkalmazások értesítéseit tartalmazza majd. Szerencsére a nagy kijelzős a számos beállítási lehetőség ellenére is van hely legalább 2-4 értesítés megjelenítésére görgetés nélkül.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_12_tech2

Az ASUS-ok újítása a Smart Dock, amelyet a középső, “Home” vezérlőgomb hosszú nyomva tartásával érhetünk el. Ezen a felületen beléphetünk a menübe, elindíthatunk különböző alkalmazásokat, vagy akár a rendszersávot is zárolhatjuk, utóbbi kifejezetten hasznos funkció elsősorban játék közben, hiszen nem kell attól félni, hogy a játékból kilépünk egy véletlen érintés miatt.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_17_tech2

A menübe belépve kellemes felülettel találkozunk, az ikonon négy oszlopban, négy sorban helyezkednek el, mögöttük pedig a háttérkép látható némileg elsötétítve. A menüsor felett választhatunk, hogy az alkalmazásokat, vagy a modulokat akarjuk-e megjeleníteni, illetve lehetőség van egyes alkalmazások zárolására, vagy eltüntetésére is a menüből. A menü alján, a rendszersáv felett a listázási módot állíthatjuk be, lehetőség van szelektálni az ikonokat külön használati gyakoriság, vagy abc sorrend szerint is.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_18_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_21_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_19_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_20_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_16_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_15_tech2

A beállításokban az alap opciók mellett találunk néhány kiegészítő, ASUS lehetőséget is, ilyen például a Toll kezelésének beállítási lehetőségei, vagy az ASUS egyéni beállítások.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_22_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_23_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_24_tech2

Mindenképpen említést érdemel az ASUS saját billentyűzete is, amely az FonePad Note 6 FHD-n megtalálható. A kék hátterű, szürke gombokkal rendelkező klaviatúra kellően nagy méretű, ami azért nem meglepetés, hiszen a hatalmas kijelzőn van számára bőven hely is. A teljes kiosztás nem tartalmazza külön a magyar ékezetes karaktereket, azokhoz a rövid magánhangzókat kell hosszan nyomni és egy felugró panelen lehet csak kiválasztani a kívánt karaktert. A betűk felett kapunk egy kiegészítő billentyű sort, ezen a számok találhatóak meg, valamint hosszabb nyomásra a gyakrabban használt írásjeleket, speciális karaktereket kapjuk meg. A pötyögés helyett a phabletben található stylust is használhatjuk, ugyanis képes a kézírást is felismerni az ASUS rendszere, amit ráadásul egészen jól megold és nem csak a gyöngybetűk esetében tudja értelmezni azt amit írunk.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_54_tech2

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_25_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_29_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_26_tech2

A használat során mindenképpen külön figyelmet érdemel a stlyus, hiszen ezáltal egy újfajta felhasználási módot kapunk, de mondhatjuk azt is, hogy ha egyszer hozzászokunk ennek a használatához, nem is nagyon akarjuk majd az ujjunkkal nyomogatni a kijelzőt. Amikor a ceruzát kihúzzuk a készülékházból, akkor a FonePad Note 6 FHD egyből rezzen egyet, jelezve azt, hogy készen áll a bevitelre. Ha toll elővételekor a főoldalon vagyunk, akkor rögtön a “SuperNote” oldalra ugrik a rendszer, ahol az ASUS jegyzetelő alkalmazása számos előre elkészített sablont kínál fel, aminek segítségével könnyebb lehet a különböző típusú feljegyzéseket létrehozni.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_31_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_30_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_7_tech2

A toll hegyét már körülbelül két centiméter távolságról is érzékeli a kijelző, ennek eredményeképpen látható a kijelzőn egy apró kék színű kör, ami a felette lévő tollhegyet jelzi, azonban kattintást csak akkor érzékel, amikor ténylegesen hozzá is ér az üveg felülethez a tollhegy. A tollon található plusz gomb megnyomásával kijelölhetünk egy részt a rendszer aktuális képernyőjét, amelyet egyfajta screenshotként el is menthetünk, illetve lehetőség van szerkeszteni is rajta.

Az ASUS internetezésre nem csak a Google Chrome-ot szállítja, hanem az AOSP ROM-ból továbbfejlesztett Böngésző alkalmazást is. Ennek legnagyobb előnye, hogy kisebb az erőforrás igénye, mint a Chrome-nak. Ezen kívül a felülete is egyszerűbb, természetesen funkcióban is szegényesebb. A megnyitott lapok között két gombnyomással lehet váltani, illetve természetesen a Böngésző támogatja a privát böngészési folyamatot, amikor is a megtekintett tartalmakat nem naplózza a rendszer. Az internetezés sebessége mind a két böngészőn keresztül tökéletes, a sebesség kielégítő, ha a net sebessége megengedi, akkor a betöltési sebesség is kellően gyors.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_55_tech2

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_35_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_34_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_33_tech2

A hátlapon található 8 megapixeles kamerához az ASUS-tól megszokott felhasználói felületet kapjuk. A középső, nagy méretű keresőt két szélen különböző elemek fogják közre a két rövidebb oldalon. A bal oldalon felül van a kamera váltó, alul a beállítások, míg középen az élő effektet. A bal oldalon felül a korábbi képeket nézhetjük meg, alatta pedig fényképet és videót is rögzíthetünk. Legalul az előre beállított fotózási módokat tudjuk kiválasztani. A Fonepad Note FHD 6 FullHD videót képes rögzíteni, aminek felvétele során fotó rögzítésére is van lehetőség, de ekkor csak 1920×1080 pixel felbontásban. A kamerával készíthetünk viszonylag szebb éjszakai képeket, valamint elérhető a HDR mód is.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_56_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_57_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_51_tech2 Jpeg Jpeg Jpeg Jpeg Jpeg Jpeg Jpeg

Zenelejátszót tekintve a Google Play Zene alkalmazást kapjuk, ebben nem csak a telefonon található zeneszámokat érhetjük el, hanem a Google zenei szolgáltatásait, az ALL ACCESS-t is teljes egészében kihasználhatjuk. A hangzást tekintve nagyon jóra sikerült a Fonepad Note, az előlapi sztereó hangszóró nagyon szépen szól. A HTC One sorozat készülékei talán jobban szólnak egy kicsivel, de ennek ellenére is Note FHD 6 hangzása is magasan kiemelkedik az okostelefonok, phabletek közül. Van beépített FM rádió is, amit viszont csak akkor érünk el, ha vezetékes headsetet csatlakoztatunk a telefonhoz. A beépített antenna hiánya főleg a bluetooth headsetek korában lehet fájó pont, hiszen ezekkel nem lehet rádiót hallgatni.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_36_tech2

Az ASUS számos extra, kiegészítő alkalmazással is felvértezte a Fonepad Note-ot, hasonlóan, mint a korábbi modelleket.  Ilyen az App Locker, amellyel jelszóval védhetjük az alkalmazásokat, az App Backup, amivel biztonsági mentést lehet készíteni a beállításokról, alkalmazásokról, a MyLibrary, amelyben könyvet olvashatunk, ráadásul számos funkcióval rendelkezik és kezeli az epub állományokat, valamint említendő még a Story applikáció, amelyben fotókönyvet készíthetünk a fotóinkból, amelyet kiegészíthetünk szöveggel, dátummal, vagy éppen a rögzítés helyével is.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_38_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_37_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_53_tech2

A professzionálisabb felhasználók számára is kínál extrát a gyártó, ilyen például a Splendid alkalmazás, amiben lehet állítani a színhőmérsékletet és más színbeállítás is elérhető, ezzel saját igényeinkre szabható a kijelző. Az AudioWizardban a hangzást lehet állítani hatféle előre definiált módon, ahol külön beállítás van filmezésre, vagy éppen játékokra is. Aki esetleg egy gyereknek is odaadná a készüléket, annak a Szülői zár segíthet majd sokat, ebben bizonyos korlátozások alá vonható a készülék, illetve nyomon követhetővé válik az interneten.

asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_40_tech2 asus_fonepad_note_fhd_6_okostelefon_teszt_41_tech2

Az Intel processzorral szerelt androidos készülékek esetében mindig félhetünk, hogy a játékok mennyire szeretik majd az x86-os felépítményt az ARM helyett. Megnéztünk több játékot is az elit mezőnyből és abszolút pozitív eredményeket kaptunk, a kipróbált játékok mindegyike szépen futott a FullHD kijelzőn. Az új GT Racing 2 esetében tapasztaltuk, hogy amikor először kipróbáltuk volna a megjelenést követően, akkor nem volt még kompatibilis az ASUS phablettel, de kb. egy héttel később már egy frissítés után telepíthető volt erre is.

Összegzés

Nehéz eldönteni, hogy az ASUS Fonepad Note FHD 6 készüléknek mi lehet az ellenfele. Nagyjából 110 ezer forintba fog kerülni, ami bizony egyáltalán nem sok érte. Funkcionalitását és teljesítményét nézve talán a Galaxy Note II-höz hasonlítható, azonban ennél jóval nagyobb a kijelzője és annak a felbontása. A Note 6 a phablet mániások kedvence lehet, mi is nagyon szerettük, bár tény, hogy a zsebünkben csak nagyon szűkösen fért el.

A Fonepad Note FHD-t az ASUS Magyarországtól kaptuk tesztelésre.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images

Trending Articles





Latest Images